U trudnoći uzimati folnu kiselinu, željezo, magnezij i C vitamin
U ranoj trudnoći je konzumiranje namirnica koje sadrže folnu kiselinu izuzetno važno, kao i uzimanje dodataka folne kiseline, jer ona pomaže u prevenciji pobačaja te defekata neuralne cijevi, koji se mogu formirati vrlo rano.
Najviše vitamina ima u svježem voću i povrću Najviše vitamina ima u svježem voću i povrću
Folna kiselina nalazi se u zelenom lisnatom povrću, žitaricama, grahoricama, voću, kvascu, sojinim sjemenkama i jajima. U uobičajenoj prehrani folna kiselina nije zastupljena u dovoljnoj količini, zbog čega se u trudnoći uzimaju dodaci folne kiseline u količini od 600 mg dnevno.
Vitamin C također je vrlo važan u prehrani u trudnoći, jer povećava sposobnost organizma da se odupre infekcijama, ubrzava apsorpciju željeza te povećava otpornost posteljice. Vitamin C nalazi se u svježem voću i povrću, a potrebno je unositi otprilike 70 miligrama dnevno.
Osim toga, za zdrav razvoj kostiju i zuba neophodan je i kalcij, koji se nalazi u mlijeku i mliječnim proizvodima, lisnatom zelenom povrću, mahunarkama, brokuli, lososu… Ipak, s obzirom da mliječni proizvodi obiluju masnoćama, nastojte konzumirati one s malim udjelom masnoće.
Unos željeza je također važan jer podržava kontinuirani rast bebina volumena krvi. Također, beba mora stvoriti zalihe željeza za period koji slijedi nakon rođenja. Dobri izvori željeza su crveno meso, mahunarke, jaja i lisnato zeleno povrće. Željezo iz životinjskih izvora apsorbira se lakše od onog iz ostalih namirnica, stoga, ako ne konzumirate meso, kombinirajte hranu bogatu vitaminom C kako biste povećali apsorpciju.
Unos proteina bi trebalo trebao da bude povećan, kako bi se omogućilo stvaranje novog tkiva. U vašoj prehrani bi također trebao biti i veliki udio vlakana, kako biste spriječili zatvor. Dobar izvor vlakana su voće i povrće, a možete ih konzumirati u velikim količinama.
Tokom cijele trudnoće potrebno je uzimati magnezij, koji je važan za metabolizam i vitalne funkcije vaše bebe.
Izvor: Faktor